trompet fiyatları, trompet, trompet notaları, trompet çalma
3 years önce bakkalgrup tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve 1 yorum yapıldı.

Trompetin Tarihçesi

Trompetin Tarihçesi

Trompetin tarihçesine göz atıldığın çok eskilere MÖ. 2000’li yıllara dayandığı görülmektedir. Hammaddesi bakır olan trompetin ilk görüldüğü yer ise Mısır medeniyetidir. İlk trompete Mısır kralı Tutanhamon’un mezarında rastlanması da bu veriyi doğrular niteliktedir. Buna ek olarak Eski Yunan ve Roma medeniyetleri de trompeti askeri amaçla kullanmıştır. Metalden üretilmiş olan ilk trompetJinbao JBTR420L - Trompet. Devamını Oku ... » Mısır’da dini törenlerde veya askeri amaçla kullanılmak üzere imal edilmiştir. MÖ. 1500’lü yıllarda, İskandinavya’da bronz ve Çin’de ise metal trompetler bulunmuştur.

İlk trompet tahim edilebileceği gibi günümüz trompetlerinden oldukça geride kalmıştır. Sadece iki notalık bir sesSes. Devamını Oku ... » aralığına sahip ve de boyutu da oldukça küçük küçük olarak üretilmiştir. Buna ek olarak fil dişinden, camdan ve ek olarak insanların uyluk kemiklerinde yararlanarak yapılmış trompetlere de rastlanmıştır.

Temel olarak üflemeye yarayan kısmında bir ağızlıkTrompetin Bakımı. Devamını Oku ... » bulunan içi boş bir borunun kıvrılmasıyla elde edilen trompet, bakırdan yapılan üflemeli çalgılar ailesinin en yüksek sese ve en parlak sese sahip olan üyesidir. Ağızlık kısmı kaseyi andıran trompetin çalımı, kornonunkine oldukça benzemektedir. Trompeti öteki üflemeli enstrumanlardan ayıran temel fark ise, üfleme esnasında iki veya üç defa ses düzenlemesine izin vermesidir.

Temelde iki tür trompet bulunmaktadır:

  • Basit trompet, tek bir temel notanın armonik seslerini verebilmektedir.
  • Kromatik ya da pistonlu trompet, 19. yüzyılda Stözel ve Bluhmel tarafından geliştirilmiştir ve basit trompetin yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Basit trompet, ilk olarak üretilen ve en basit trompet türüdür. PerdeTrompetin Tarihçesi. Devamını Oku ... » değişimi için  trompet üzerinde tüpler bulunmaz. Borunun uzunluğuna denk gelen perde kısıtlı sesler türetilebilir. Günümüzde ise trompet gövdesi silindir biçimindeki bakır bir borunun belli şekillerde bükülmesiyle elde edilir. Uç kısmı ise huniyi andıran bir biçime sahiptir. Havanın geçti borunun üzerinde ise boruları kapatıp açmaya yarayan pistonTrompetin Parçaları. Devamını Oku ... » gibi bir düzenek bulunmaktadır.

Trompete piston düzeneği 15.yyda eklendi. Pistonlar eklenmeden önce sadece doğal harmonikler dizisine ait notalar çıkartılabiliniyordu. Doğu Fransa’daki Burgonya’da trombonu andıran sürgülü bir trompet imal edildi. 17.yy İngiltere’sinde ise biraz daha farklı olan basit sürgülü trompet ortaya çıktı. Yine 17.yyda trompet orkestraAltın trompet Arda Cabaoğlu ile BİFO 1 Nisan'da CKM'de. Devamını Oku ... » çalgısı olarak da kullanılmaya başladı.

1600’lü yıllarda trompet, iç mekanlarda ve daha soft bir tarzla çalındı. Bu nedenle daha çok sanatsal yönü öne çıkan eserler icra edildi. Bu dönemde genellikle re trompet kullanılmıştır. Barok dönemi trompet sanatçılarının adeta altın çağıydı. Sınırlı sayıda öğrenci kabul ediyorlardı. Henry Purcel, Handel ve Bach’ın eserlerinde trompetçiler de kendilerine yer buldular. 1600’lü yılların sonlarına doğru ise trompet ustaları anatahtar yapımında ustalık kazanmaya devam etti ve çalınması daha kolay olan trompetler üretildi. Böyle farklı notalar çok daha kolay çalınabildi.

17.yyın ilk dönemlerinde Alison Balsom, Armando Ghitalla, Maurice André’nin önderliğinde ve İtalya’da Montaverdi’nin eserlerinde re trompet kullanılmaktaydı; fakat artık günümüzde re trompet kullanılmamaktadır. 1800’lü yıllara doğru trompet icracıları, trompetin tonu üzerinde değişik taleplerde bulundular. Bunun üzerine trompet imalatçıları ilave bir boru sistemi vasatasıyla trompetlerin tonu üzerinde istenen değişiklikleri gerçekleştirdiler. Bunu sonucunda ise trompet ronları Fa’dan Si bemole kadar değişikliğe uğramış oldu. Günümüzde orkestra ile bandolarda kullanılan trompetler Si bemoldür.

1820’li yıllarda Alman ve Fransız trompet üreticileri sübap trompetler geliştirdiler. Sübaplı tropmpetler daha rahat bir kullanım sağlamaktaydı. 19.yüzyılın ortalarına gelindiğinde kromatik trompetler basit trompetlerin tam olarak yerini almış oldu. Böylece günümüzde kullanılan üç pistonlu trompetler geliştirilmiş oldu. Bununla da kalmadı ve trompetler senfoni orkestrası bünyesine girmeye başladı.

Trompet yapısı itibari ile oda müziğinde ve tek başına olarak çok az kullanılmıştır. Bununörnekleri olarak Mozart’ trompet konçertosu ile George Frideric Handel’ in konçertosu örnek gösterilebilir. Oda müziğinde kullanılması ise 19. Yüsyıl sonları ile 20. Yüzyıl başlarında geçekleşmiştir. Bu tarihlere kadar genellikle eşlik amaçlı olarak kullanılmıştır. Bazen de orkestralarda solo çalgı görevi üstlenmiştir.

Avrupa’daki trompet ustaları farklı teknikler geliştirerek döner sübaplı trompetler geliştirmeyi başarmışlardır. Bu tür trompetler ses özellikleri açısında diğer trompetlerden ayrılmaktadır. Döner sübaplı trompetler; daha gür, daha parlak ve de daha acıklı bir ses karakterine sahiptir.

Günümüzdeki modern trompetler, eski trompetlerin genel yapısına sadık kalınarak yapılmıştır. Genel hatlarıyla boru yapısı korunmuştur. Silindir biçimindeki hava borusu kalakla sona ermektedir. Kalağın hemen yanındaki kıvrımda ise akord sürgüsü yer almaktadır. Ses yelpazesi ise trompeti çalacak olan kişinin yeteneği ile doğru orantılı şekilde Do’nun altında yer alan Fa’dan başlayarak, ortada yer alan Do’nnun üzerine kadar devam eder.

Share in top social networks!
Yorumlar
  1. ali says:

    bilgiler kısa ve öz trompetim.com teşekkürlerBu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema : Sipsi v1
Şu Konularda İlginizi Çekebilirclose